روز آزادی نرم افزار سال ۱۴۰۰

سالهاست که در ایران «روز آزادی نرم‌افزار» بزرگ داشته شده و فعالان این حوزه این روز را جشن می‌گیرند. جشن روز آزادی نرم‌افزار معمولا سومین شنبه ماه سپتامبر که حوالی نیمه سوم شهریور است، برگزار می گردد. روز آزادی نرم افزار سال ۱۴۰۰ برابر است با شنبه، ۲۷ شهریور ماه ولی با توجه به شرایط کاری کشور، به احتمال زیاد این جشن ۲۶ شهریور ماه که جمعه هست، برگزار خواهد شد. اما در ادامه بیشتر به جزییات این جشن می‌پردازیم.

نرم‌افزار آزاد چیست؟

قبل از بزرگداشت این روز باید به آن بپردازیم که اصلا «نرم‌افزار آزاد» چیست تا بفهمیم چرا مناسبتی برای آن تعیین شده است؟ هر نرم‌افزاری که آزادی‌های زیر را برای کاربرانش فراهم کند به عنوان یک نرم‌افزار آزاد شناخته می‌شود:

روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۴۰۰

این رویداد چندین سال است که در ایران برگزار می‌شود و طی سال‌های گذشته در تهران، اصفهان، مشهد، کرج، شاهین‌شهر، رشت و ساری و … برگزار شده‌است. امسال قرار است دو گروه به صورت مستقل روز ازادی نرم افزار را جشن بگیرند. یکی گروه «آزادان» که پارسال هم اقدام به جشن گرفتن کرد ولی متاسفانه به دلیل مشکلات منفی لغو شد و دیگری «دورهمی گنو» که شناخته شده و سرشناس است. حال سه هفته مانده به روز آزادی نرم افزار درحال تدارک برنامه و زمان بندی هستند. در صورتی که علاقه به همکاری دارید می توانید از طریق این لینک تمامی جزییات را بررسی کرده و حتی نظرو پیشنهاد داده و اعلام همکاری کنید.

برنامه پیش رو؟

در ابتدا باید بگویم که مهم‌ترین نکته این است که روز آزادی نرم‌افزار آزاد متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست و بانی و برگزار کننده خاصی ندارد. در حقیقت روز آزادی نرم‌افزار یک رویداد مناسبتی است مثل چهارشنبه سوری یا شب یلدا که متعلق به همه است. یعنی هر شخص یا گروهی در هر جای دنیا می‌تواند در هر اندازه‌ای، چه بزرگ و چه کوچک این روز را گرامی دارد. نه نیاز به حمایت کسی دارد و نه نیاز به هماهنگی با کسی دارد.

چگونه جشن بگیریم؟

هدف از این روز«ترویج نرم‌افزار آزاد» است. در نتیجه هر عملی که منجر به این هدف شود، قابل انجام است. می‌توانید در حوزه نرم‌افزار آزاد یک ارائه داشته باشید برای همکاران، دوستان یا حتی خانواده خود. با همین موضوع یک مقاله در سایت یا وبلاگ خود بنویسید، مثل همین‌کاری که من انجام دادم و لینک آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید، نرم‌افزارهای آزاد مختلفی هستند که نیازمند ترجمه هستند، پس می‌توانید با ترجمه آن‌ها در این روز، جشن بگیرید. اگر به برنامه‌نویسی مسلط هستید، قطعا مشارکت در توسعه نرم‌افزارهای آزاد، یک حرکت بزرگ است. در آخر هم اگر نه حوصله و نه وقت دارید، می‌توانید با جستجوی هشتگ‌‌های #SFD1400 و #SFD2021 و لایک کردن و به اشتراک گذاشتن پست‌ها و یا معرفی همین مقاله، این روز را جشن بگیرید.